czwartek, 21 kwietnia 2011

Rodzaje pieluch wielorazowych

Zacznijmy od tego, że jakiekolwiek pieluszki wielorazowe na ogół nie różnią się dużo budową od pieluch jednorazowych. Też są zapinane na napy lub rzepy.

Mają podobny 'krój' jak jednorazówki.

Wielorazówki jednak się od siebie różnią nie tylko kolorami i wzorami...
Rodzaje: AIO, SIO, Kieszonka

A teraz jasniej (czyli co to znaczy), najpierw krótki słowniczek:
Otulacz: zewnętrzna warstwa pieluszki, nie przepuszcza wilgoci ani niczego grubszego, ale skóra dziecka oddycha, ponieważ przepuszcza powietrze, np:

Wkłady, prefoldy i pieluszki formowane: warstwa chłonna w pieluszce - odpowiada za pochłanianie wilgoci, tak, żeby nie wydostała się na zewnątrz.
Wkładów zazwyczaj już składać nie trzeba, wyglądają jak podłużny/prostokątny lub lekko profilowany kawałek materiału i po prostu wkłada się je do pieluszki.

Prefoldy zazwyczaj są tak skrojone, że można łatwo je złożyć w zależności od potrzeb - zazwyczaj wyglądają jak wkwadrat z widocznymi załamaniami na złożenie.

pieluszki formowane - można powiedzieć, ze to wkład w formie pieluszki - wymaga otulacza, żeby nie przeciekał, mozna zrezygnować z otulacza w końcowej fazie odpieluszkowania [dziecko zmoczy ubranko, ale nie zostawi za sobą kałuży]


Pieluszki typu AIO oznaczają, że wszystko jest razem w pieluszce - wkłady, i otulacz są ze sobą zszyte, plusem jest chłonność, minusem czas schnięcia - jak zmoczy to całą pieluszkę trzeba wyprać.

Pieluszki typu SIO różnią się od AIO tylko tym, że mają wypinane wkłady - drobna wpadka to mozna wymienić tylko wkład, a otulacz używać nadal.

Pieluszki typu Kieszonka mają wszyty od strony wewnętrznej polarek, który ma za zadanie odseparować mocz od pupy dziecka, tak, żeby dziecko miało poczucie suchości.
Wybór należy do Ciebie :)
Wszystkie spełniają swoją rolę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz